Taxi 5tka - Ważne


Warto wiedzieć

1.    co oblicza taksometr?

 • taksometr sumuje:
 • opłatę początkową tzw. Start
 • opłatą za przejechany kilometr na 1,2,3,lub 4 taryfie
 • postójtaksówki tj. każdorazowe zatrzymanie taksówki i jej postój


2.    Kiedy stosuje się poszczególne taryfy?

 • Taryfę 1 włącza się w dni powszednie w godzinach od 6,00  do 22.00
 • Taryfę 2 włącza się w nocy w dni w dni powszednie w godzinach 22.00 do 6.00oraz w niedzielę i święta
 • Taryfę 3 włącza się w dni powszednie od godz 6.00 do 22.00 przy kursach poza granice administracyjne Lublina , przełączenie z taryfy 1 na taryfę 3 następuje przy tablicy z oznaczeniem miasta Lublin , Lubrzy kursach z poza miasta do Lublina, przełączenie z taryfy 3 na taryfę 1  następuje również przy tablicy z oznaczeniem miasta.
 • Taryfę 4 włącza się w nocy od 22.00 do 6.00 oraz w niedzielę i święta poza granicami miasta Lublina, przełączenie z 4 na 2  lub z 2 na 4 następuje analogicznie jak podczas kursów poza granicami miasta na taryfie 3.


3.    Czy podczas pokonywania trasy przejazdu z pkt. A znajdującego się w obrębie miasta do pkt. B również znajdującego się w obrębie miasta w dzień powszedni na 1 taryfie ,przekraczając granice administracyjnemiasta kierowca powinien włączyć 3 taryfę?

 • Oczywiście że nie.Kierowca powinien zacząć  kurs i skończyć na taryfie 1  pomimo wyjechania poza granice administracyjne miasta.


4.    Kiedy włącza się opłatę za postój?

 • Opłata za postój włącza się automatycznie przy każdym zatrzymaniu taksówki np. przy sklepie , na światłach , przed przejściem dla pieszych itp., Opłata ta jest ustawiona w wysokości 35 zł za godzinę postaju , czyli 1 minuta to 0,58 groszy


5.    Czy warto żądać paragonu za wykonany kurs?

 • Oczywiście że tak! Na paragonie jest wiele przydatnych informacji, Na przykład w odzyskaniu pozostawionego przedmiotu w taksówce, ustaleniu taryfy na jakiej jechaliśmy, czy w jakiej wysokości otrzymaliśmy rabat itp


6.    Czy taksówkarz ma obowiązekwystawić rachunek za wykonany kurs?

 • Taksówkarz ma obowiązek na żądanie klienta wystawić rachunek (fakturę VAT jeśli jest płatnikiem podatku VAT) za wykonywany kurs wraz z dopłatami jeżeli takie wystąpiły, Pasażer może otrzymać albo paragon z kasy fiskalnej lub rachunek( faktura VAT), nigdy obydwu dokumentów razem. Pasażer może odmówić zapłaty za kurs jeżeli kierowca nie wydał na żądanie paragonu lub rachunku.

7. Czy taksówkarz może nie włączać taksometru?

 • Nie, to przestępstwo karno – skarbowe. Dla własnego dobra proszę nie zgadzać się na takie praktyki. Bywa ,że kurs bez włączonego taksometru jest droższy od kursu wg. Wskazań taksometru. A tak na marginesie nie ma paragonu nie było kursu nie płacimy.


8. Czy taksówkarz ma prawo żądać zapłaty za nie ukończony kurs z jego winy np. awaria , brak paliwa,wypadek itp.

 • Oczywiście że nie. Taksówkarz ma obowiązek wezwać drugą taksówkę dla pasażera – usługa nie wykonana nie może być opłacona.


9. Czy kierowca taksówki może żądać zadośćuczynienia finansowego za szkody wyżądzone w taksówce przez pasażera?

 • Tak ma prawo żądać pokrycia kosztów naprawy uszkodzenia lub prania tapicerki itp.


10.    Czy taksówkarz ma prawo odmówić zabrania pasażera?

 • Tak ma takie prawo. Jeżeli taksówkarz uzna, że Pasażer jest w stanie nietrzeźwym i może to stanowić zagrożnie dla niego podczas przejazdu, jeśli pasażer jest agresywny, brudny itp.


11.    Czy taksówkarz może przyjąć w zastaw za wykonany kurs dokumenty?

 • Nie wolno mu przyjmować w zastaw żadnych  dokumentów, w polskim prawie jest to karane.


12.  Dlaczego kurs jest nierówny kursowi? Jednego dnia  płacimy np. 12 zł. a innego 14 zł?    

 • Przyczyny mogą być dwie możliwe jest, że kilka razy więcej niż zwykle zatrzymał się np. na światłach i włączył się licznik czasowy lub taksometr działa nieprawidłowoi take zdarzenie należy niezwłocznie zgłośić do firmy.


13.    Czy taksówka musi być wyposażona w fotelik do przewozu dziecka?

 • Nie musi. Przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego mówią że taksówka nie musi mieć fotelika do przewoenia dziecka.

 

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości prosimy o koerowanie ich na adres Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. będziemy się starali na nie odpowiedzieć.

ugg italia duvetica piumini peuterey outlet moncler outlet woolrich outlet piumini duvetica duvetica uk peuterey uk parajumpers uk moncler outlet moncler hombre botas ugg canada goose outlet ugg baratas canada goose zug canada goose suisse ugg pas cher ugg schuhe canada goose herren parajumpers zürich canada goose sale parajumpers jacke canada goose zürich barbour jacke woolrich jacken ugg schweiz canada goose jacke parajumpers schweiz parajumpers outlet barbour schweiz canada goose schweiz