Dekorowanie wynajmowanego mieszkania.

Empty room interior with armchair and other vintage items

Jeśli mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu, chęć udekorowania wnętrza może być tłumiona przez ograniczenia. Ale i tak jest wiele sposobów na to, żeby wnętrze było przyjemne i atrakcyjne wizualnie!
Większość najemców musi przestrzegać dość surowych zasad i ograniczeń. Zazwyczaj nie wolno wieszać obrazów zamocowanych gwoździami, malować ścian ani wieszać nowej półki ściennej – najlepiej, aby opuszczać mieszkanie, które będzie dokładnie w takim samym stanie, w jakim było, gdy się wprowadziłeś. Nie oznacza to jednak, że nie możesz uczynić swojego domu bardziej osobistym! Czytaj dalej, aby zapoznać się z ciekawymi i praktycznymi wskazówkami, jak dodać kolory, zdjęcia i półki w domu, bez naruszania zasad właściciela.


1. Wybierz dekoracyjny abażur


Wiele mieszkań na wynajem ma centralnie umieszczoną lampę sufitową wiszącą w salonie. Często jest to tylko żarówka i przewód zasilający, innym razem lampa ma stary, nieatrakcyjny klosz. Może to sprawiać nieco smutne i bezosobowe wrażenie, ale możesz to szybko zmienić, wieszając własny abażur. W ten sposób wpłyniesz na ekspresję całego pomieszczenia! Uzupełnij pokój o lampę podłogową, lampę stołową lub parę lampionów świecowych, aby uzyskać ciepłe, przyjazne wnętrze.


2. Kupuj meble wielofunkcyjne


Umeblowanie wnętrza wynajmowanego mieszkania drobnymi, ponadczasowymi elementami to wyraźna zaleta. Unikaj kupowania dużej sofy lub dużego stołu jadalnego. Mniejsze meble zazwyczaj lepiej pasują, a dodatkowym plusem jest to, że zazwyczaj pełnią kilka funkcji. Na przykład możesz użyć klasycznego i ponadczasowego krzesła – spełni oni funkcję krzesło biurowego, fotela i dodatkowego krzesło do jadalni. Wybierając meble wielofunkcyjne, oszczędzasz miejsce w swoim domu, a także unikasz kupowania zbyt wielu mebli, które mogą być trudne do zabrania ze sobą podczas późniejszej przeprowadzki.


3. Udekoruj swoje ściany


Wielu lokatorów chce uniknąć robienia dziur w ścianie, aby unikać konieczności gipsowania i malowanie podczas przeprowadzki. Możesz łatwo obejść ten problem, wieszając ulubione zdjęcia na ozdobnej taśmie. Taśma nie pozostawia śladów na ścianie i daje ogromne pole działania dla wyobraźni.


4. Nie wieszaj obrazów bezpośrednio na ścianie


Inną opcją dla tych, którzy chcą ozdobić wnętrze swojego wynajmowanego mieszkania obrazami i plakatami, jest pozostawienie ich na różnych półkach lub opieranie ich o ścianę na biurku. Możesz też zestawić kilka obrazów razem na podłodze. Daje to dużą elastyczność.


5. Zbuduj własną półkę


Kiedy przeprowadzasz się do wynajmowanego mieszkania, często nie udaje Ci się znaleźć miejsca na wszystkie swoje drobiazgi. Jeśli nie chcesz wieszać zbyt wielu rzeczy na ścianie, możesz zbudować własny regał z szufladami. Ten rodzaj półki jest zarówno elastycznym, jak i dekoracyjnym elementem we wnętrzu.


6. Udekoruj poduszkami


W domu zawsze robi się cieplej i bardziej domowo, gdy dekorujesz miękkimi tkaninami. Dlatego niech wiele poduszek ozdobi zarówno sypialnię, jak i salon! Zachęcamy do dekorowania efektownymi narzutami, zasłonami i dywanikami. To prosty sposób na nadanie domowi zarówno osobowości, jak i ciepła.


7. Udekoruj roślinami – dużo roślin!


Rośliny dają zarówno element koloru, jak i przyjazną atmosferę do Twojego wnętrza, niezależnie od tego, czy wynajmujesz mieszkanie, czy mieszkasz we własnym domu. Rośliny zielone są nie tylko dekoracyjne i łatwe w przenoszeniu, ale także pomagają stworzyć dobry klimat w pomieszczeniu.


8. Użyj alternatywnej półki na książki


Unikaj wieszania dużych półek, zamiast tego kup ozdobną półkę schodkową, aby oprzeć ją o ścianę. W ten sposób stworzysz miejsce na książki, czasopisma, wazony, świeczniki i drobne przedmioty osobiste, bez konieczności wiercenia w ścianie. Półka schodkowa ożywi ściany. Użyj tych samych materiałów i kolorów na półce schodkowej, co w pozostałej części wnętrza, aby uzyskać wyważoną całość.


9. Twórz kreatywne kąciki bez szafek i półek


Unikaj niszczenia ścian swojego nowego domu bardziej niż to konieczne, używając małej ławki, która może służyć jako półka zarówno na lampy, wazony, jak i obrazy. Ławki są zarówno dekoracyjne, jak i łatwe do przenoszenia, dzięki czemu pasują do Twojego domu.


10. Bądź kreatywny z płytami MDF


Możesz także stworzyć harmonię w pokoju za pomocą dużych płyt MDF, którym nadasz osobisty charakter, a następnie oprzesz je o pustą ścianę. Albo przykryj deski tkaniną lub tapetą, albo pomaluj je na swój ulubiony kolor. Ożywi zarówno pokój, jak i puste ściany.

1 thought on “Dekorowanie wynajmowanego mieszkania.

  1. Jako wynajmujący zdecydowanie wybrałbym lepiej udekorowane mieszkanie, nawet jeśli trzeba by dopłacić nieco więcej.

Comments are closed.