Powietrzna pompa ciepła – historia urządzenia

Heat pump room in modern commercial building

Powietrzne pompy ciepła są najbardziej wydajnymi źródłami ogrzewania na rynku. Konsumenci chętnie je wybierają, ponieważ charakteryzują się niskimi kosztami użytkowania. Pompa ciepła powietrzna jest przyjazna dla środowiska i pomaga w redukowaniu rachunków za wodę oraz prąd w wielu gospodarstwach domowych i firmach produkcyjnych.

Powietrzne pompy ciepła potrzebują jedynie niewielkiej ilości prądu, aby działać. Nie wymagają spalania paliwa kopalnego. Na przykład w postaci węgla. W rezultacie powietrzna pompa ciepła przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Pomimo niskiego poboru energii powietrzne pompy skutecznie ocieplają pomieszczenia nawet w temperaturze -20°C.

Dzisiejsza powietrzna pompa ciepła opiera się na stosunkowo nowej technologii. Zamysł tego urządzenia sięga jednak starożytności. Już wtedy ludzkość wiedziała, w jaki sposób czerpać energię geotermalną z ziemi, wody lub powietrza.

Początki technologii i pierwsza powietrzna pompa ciepła


Po raz pierwszy technologię przetestował William Cullen w 1748 roku. William pochodził ze Szkocji, Był rolnikiem, lekarzem i chemikiem. Zanim przetestował mechanizm napędzanym powietrzem, zasłynął z wynalezienia sztucznego chłodzenia. W środowisku naukowym uważa się, że on jest odpowiedzialny za naukowy zamysł działania pompy ciepła.

Oficjalnie pierwsza działająca pompa ciepła powietrzna powstała w latach 1855-1857. Autorem projektu był Peter von Rittinger. Już w 1904 roku ludzkość wykorzystywała energię geotermalną do produkowania elektryczności. W 1911 po raz pierwszy zbudowano elektrownie zasilaną w pełni geotermalnym źródłem energii. W okolicach roku 1940 zaczęliśmy wykorzystywać powietrzne pompy ciepła do ogrzewania budynków.

Powietrzne pompy ciepła – koncepcja działania


Powietrzne pompy ciepła wykorzystują powietrze jako źródło energii cieplnej. Wewnętrzna konstrukcja pompy zawiera wężownice, przez którą zasysane jest powietrze. Następnie ogrzane powietrze zostaje rozprowadzone do różnych pomieszczeń za pośrednictwem kanałów. Wewnętrzne elementy pompy cieplnej zazwyczaj zostają umieszczone w ścianach lub pod podłogą obiektu mieszkalnego.

Największą zaletą wykorzystywania powietrznej pompy ciepła jest jej wydajność w porównaniu z piecami, kotłami i elektrycznymi listwami. Powietrzne pompy ciepła działają nawet w minusowych temperaturach. Należy jednak pamiętać o tym, że im mniejsza temperatura na zewnątrz, tym więcej prądu pobierają, ponieważ muszą ocieplić chłód zasysany z powietrza.