Jak przygotować dom na wiosnę?

Middle class homes in an european urban area

Wiosna nadchodzi i najlepiej jest, gdy odczujesz ją również w domu. Oto proste triki, dzięki którym Twój dom będzie wyglądał świetnie na wiosnę.
Teraz nadszedł czas, aby pożegnać się z zimowym chłodem i ciemnością, a zamiast tego powitać kojące, jasne wiosenne dni. Oto kilka dobrych wskazówek, dzięki którym na długi czas zapomnisz o zimie.


1. Wielkie wiosenne porządki


Kiedy wiosenne słońce w końcu wdziera się przez okna, zwykle nadchodzi czas na wielkie porządki. Bo nagle widać, gdzie potrzebne są dodatkowe nakłady na sprzątanie. Sprzątanie w rogach, w szafkach i w miejscach powyżej poziomu oczu, pozwala pozbyć się całego starego zimowego kurzu. Jednocześnie możesz skorzystać z okazji do wietrzenia tekstyliów, takich jak zasłony, dywaniki i wykładziny. Możesz rozłożyć je na tarasie, balkonie lub za oknem.


2. Uzyskaj więcej światła dziennego


Kilka godzin dodatkowego światła dziennego oznacza również, że okna wymagają czyszczenia. Jeśli mieszkasz w domu lub mieszkaniu w mieście, na szybach jest dużo brudu ze spalin samochodowych. To niesamowite odczucie, kiedy po miesiącach wstawania w ciemności lub szarówce, możesz obudzić się i promienie słoneczne będą zaglądać do twojego pokoju przez czyste okna. Wykorzystaj ciepłe dni na odpowiednią wentylację, aby klimat w pomieszczeniu był lepszy.


3. Tekstylia na cieplejsze czasy


Zmiana wnętrza na bardziej wiosenną nie musi być kosztowna. Tekstylia można łatwo zmieniać w zależności od pory roku, ponieważ różne tkaniny tworzą różne nastroje. Spróbuj wybrać pastelowe kolory na poduszkach na sofie lub dywanikach w salonie, aby pokój był bardziej kolorowy i świeży. Ciemniejsze poduszki zawsze można zastosować w ciemniejszych porach roku, kiedy większy nacisk kładzie się na przytulność w pomieszczeniach.
W sypialni może być wskazane dodanie trochę koloru do pościeli zamiast neutralnej bieli.
Spróbuj też zamienić ciemną narzutę na jasnożółty kolor i zobacz, jak pomieszczenie staje się cieplejsze i jaśniejsze. Możesz więc zmieniać tekstylia letnie i zimowe zamiast zmieniać meble lub kolor ścian.


4. Przygotuj taras lub balkon


Teraz nadszedł czas, aby rozpocząć życie na balkonie i usiąść na tarasie. Co oczywiście znaczy, że patio trzeba wyremontować po zimowej złej pogodzie. Taras dokładnie wyczyść – zadbaj o drewno, spłucz kostkę brukową, usuń zeszłoroczne liście. Następnie nadchodzi czas na zabawną pracę polegającą na wysadzaniu roślin lub sadzeniu małych drzewek w doniczkach. Mieszkanie ożywisz doniczkami, skrzynkami na kwiaty, a może nadstawką na barierkę na balkonie.
W oczekiwaniu na naprawdę ciepłe dni możesz posiedzieć na zewnątrz przy pomocy kocyków i poduszek. Zmieszczą się w koszu i łatwo można je wyjąć w chłodne dni.
Jeśli masz odsłonięty balkon, który jest bardziej podatny na wpływ wiatru, osłoń go osłoną, która odstraszy najgorszy wiatr. Możesz umieścić wysokie rośliny wokół siedzenia lub zamontować drewnianą osłonę przeciwwiatrową lub płócienną tkaninę.
Na tarasie można również stworzyć małe osłonięte narożniki wzdłuż ściany lub deski. Jeśli Twoje zwykłe meble ogrodowe są zbyt duże, aby zmieścić się w rogu, łatwo zrobić sofę lub ławkę ze starych drewnianych taboretów i materacy.


5. Udekoruj wiosennymi gałązkami


Najlepsze w wiośnie jest to, że wszystko zaczyna kiełkować i kwitnąć. Postaw gałęzie na stole, na parapecie lub w dużych wazonach na podłodze, tak aby przypominały małe pączkujące wiosenne drzewka. To najprostszy sposób, aby przywrócić do domu życie i poczucie wiosny.


6. Odłóż ciężkie akcesoria wewnętrzne


Usuń kilka elementów, takich jak miękkie dywaniki i długie aksamitne zasłony, a zauważysz, że Twoje pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i jaśniejsze.
Zdejmij obszerne zasłony i schowaj je na następną zimę, a zamiast tego zawieś kilka lekkich, świetlnych zasłon. W sypialni można również zamontować zasłony zaciemniające, które po zwinięciu nie są tak widoczne. Gdy nadchodzi upał, ciepła owcza skóra, przywodząca na myśl nordycką zimę, nie jest absolutnie funkcjonalna i można ją schować, a następnie wyjąć, kiedy nadejdzie kolejna jesień.