Co na ścianę w salonie? Ciekawe rozwiązania
Salon to miejsce reprezentacyjne każdego domu i mieszkania, dlatego do jego aranżacji zwykle przywiązujemy szczególną wagę. Zależy nam, żeby nie tylko meble i podłogi, ale także ściany w salonie prezentowały się niebanalnie i podkreślały nasz indywidualizm.
Na szczęście w obecnych czasach mamy do wyboru naprawdę wiele opcji, a szczególnym powodzeniem cieszą się ostatnio nieco mniej konwencjonalne rozwiązania: dekory ścienne, płytki strukturalne z betonu architektonicznego czy wielkowymiarowe płyty.
Cegła dekoracyjna – klasyczna i uniwersalna
Dekoracyjna cegła na ścianę to klasyczne rozwiązanie, które idealnie komponuje się z aranżacjami nawiązującymi do stylu vintage, a nawet do antyku. Świetnie sprawdzi się także w salonie o loftowym charakterze. Może również stanowić estetyczną przeciwwagę we wnętrzach minimalistycznych.
Cegła o ciepłych odcieniach, najbardziej konwencjonalna, umiejętnie oświetlona, chłodnym wnętrzom nada domowy, przytulny charakter, nie ujmując im jednocześnie elegancji. Z kolei jasna – powiększy optycznie ciasne przestrzenie, rozświetlając je i czyniąc bardziej przestronnymi.
Różnorodność i bogactwo wzorów – płyty betonowe na ścianę
Do salonu urządzonego w zdecydowanie nowoczesnym stylu, doskonale nadają się wielkoformatowe płyty betonowe pozostawione w naturalnym kolorze, albo barwione, dopasowane do pozostałych elementów wystroju. Gładkie lub fakturowane, o różnych formatach, mogą pokrywać całe ściany, albo jedynie ich fragmenty, pełniąc funkcję dekoracyjną.
W tej grupie produktów znajdują się również lamele ażurowe, które ustawione tuż przy ścianie pełnią rolę ciekawej, trójwymiarowej ozdoby. Można je również zainstalować w funkcji ścianek działowych i przepierzeń, wydzielając całe pomieszczenia lub ich części.
Płytki ścienne – nie tylko klasyczne formy
Płytki na ścianę w salonie? A dlaczego nie? Nie mówimy tu oczywiście o klasycznych płytkach ceramicznych, lecz o przypominających raczej zewnętrzne elewacje domów niż wnętrza łazienek. Takie płytki mogą mieć klasyczne kształty, lecz wcale nie muszą. Na rynku można znaleźć ciekawe, trójwymiarowe kompozycje o futurystycznych formach, albo przypominające wzór, jaki uzyskalibyśmy układając obok siebie ściśle pręty żebrowane.
Takie płytki można układać zarówno pionowo, chcąc uzyskać efekt optycznego podwyższenia pomieszczenia, albo poziomo – jeśli chcemy salon poszerzyć wizualnie. Oczywiście płytek używa się także w niewielkich ilościach – do zaakcentowania fragmentu ściany czy wnęki.